Skoro czytasz ten wpis, z pewnością szukasz nowych wyzwań zawodowych, nowych dróg rozwoju swojej kariery.

Jedną z takich dróg jest niewątpliwie rozwój w dziedzinie testowania oprogramowania.

Ostatnie lata bardzo mocno wpłynęły na informatyzację życia prywatnego oraz zawodowego – nad wszystkimi aplikacjami, których używasz w domu lub w pracy pracuje grono programistów, project managerów, analityków oraz testerów oprogramowania.

Tester oprogramowania to zawód, którego jednym z głównych zadań jest weryfikacja jakości oprogramowania dostarczonego przez programistę, to dzięki niemu większość poważnych defeków w oprogramowaniu, które powstały podczas jego tworzenia zostają znalezione i poprawione, jeszcze przed tym, zanim Ty jako użytkownik będziesz korzystać z aplikacji!

Dlaczego warto się zainteresować tą ścieżką rozwoju?

 • Ilość ofert pracy na rynku, co przekłada się na szeroki wybór projektu i szansę znalezienia nowej pracy.
 • Kreatywność wykonywania zadań,
 • Ponadprzeciętne zarobki,
 • Możliwość pracy zdalnej,
 • W zawodzie liczą się umiejętności, na dalszy plan schodzą studia jakie skończyłeś/aś

Zarobki – tester oprogramowania

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 380 PLN brutto. Co drugi tester oprogramowania otrzymuje pensję od 5 160 PLN do 8 000 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych testerów oprogramowania zarabia poniżej 5 160 PLN brutto. Na zarobki powyżej 8 000 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych testerów oprogramowania.*

* źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-tester-oprogramowania

Co powinieneś/aś umieć?

Teorię testowania oprogramowania oraz podstawy bazy danych -SQL

SQL – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych. Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych.

Każda aplikacja gromadzi dane w bazie danych, a Ty jako tester będziesz weryfikować ich poprawność. Wśród umiejętności cechujących testerów znajdują się:

 • Zapytania bazy danych: SELECT, UPDATE, DELETE,
 • Obsługa narzędzi wspomagających pracę z SQL – Management Studio (Activity monitor, Profiler).

Obiektowy język programowania – Python

Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.

Znajomość obiektowego języka programowania pozwoli zrozumieć zmiany jakie programista wykonał w aplikacji nad którą pracujecie, a także napisać własne narzędzia testujące bądź framework testów automatycznych. Wśród umiejętności jakie powinien znać tester oprogramowania są miedzy innymi:

 • Podstawy obiektowości,
 • warunki,
 • pętle,
 • wyjątki.

Automatyzacja testów – Selenium

Selenium to przenośna platforma do testowania aplikacji internetowych. Selenium zapewnia narzędzie odtwarzania do tworzenia testów funkcjonalnych

Dzięki Selenium będziesz w stanie zaprogramować często powtarzające się scenariusze testowe, oszczędzając czas – zostań ekspertem w najbardziej poszukiwanym zawodzie w ostatnich miesiącach.