Skoro czytasz ten wpis, z pewnością szukasz nowych wyzwań zawodowych, nowych dróg rozwoju swojej kariery.
Jedną z takich dróg jest niewątpliwie rozwój w dziedzinie testowania oprogramowania.
Ostatnie lata bardzo mocno wpłynęły na informatyzację życia prywatnego oraz zawodowego – nad wszystkimi aplikacjami, których używasz w domu lub w pracy pracuje grono programistów, project managerów, analityków oraz testerów oprogramowania.
Tester oprogramowania to zawód, którego jednym z głównych zadań jest weryfikacja jakości oprogramowania dostarczonego przez programistę, to dzięki niemu większość poważnych defeków w oprogramowaniu, które powstały podczas jego tworzenia zostają znalezione i poprawione, jeszcze przed tym, zanim Ty jako użytkownik będziesz korzystać z aplikacji!
Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 6 380 PLN brutto. Co drugi tester oprogramowania otrzymuje pensję od 5 160 PLN do 8 000 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych testerów oprogramowania zarabia poniżej 5 160 PLN brutto. Na zarobki powyżej 8 000 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych testerów oprogramowania.*
* źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-tester-oprogramowania
SQL – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych. Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych.
Każda aplikacja gromadzi dane w bazie danych, a Ty jako tester będziesz weryfikować ich poprawność. Wśród umiejętności cechujących testerów znajdują się:
Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.
Znajomość obiektowego języka programowania pozwoli zrozumieć zmiany jakie programista wykonał w aplikacji nad którą pracujecie, a także napisać własne narzędzia testujące bądź framework testów automatycznych. Wśród umiejętności jakie powinien znać tester oprogramowania są miedzy innymi:
Selenium to przenośna platforma do testowania aplikacji internetowych. Selenium zapewnia narzędzie odtwarzania do tworzenia testów funkcjonalnych
Dzięki Selenium będziesz w stanie zaprogramować często powtarzające się scenariusze testowe, oszczędzając czas – zostań ekspertem w najbardziej poszukiwanym zawodzie w ostatnich miesiącach.